Waldorf Pedagojisi

Waldorf Eğitim Sistemi

Waldorf Eğitim Sistemi, Avusturyalı bilim adamı ve filozof Rudolf Steiner’ın (1864-1924) çalışmalarına dayanır. 1919 yılında Almanya'da kurulmuş olan ilk Waldorf Okulu, Steiner’ın yeni bir felsefe akımı olan ve insanlık bilgisi olarak tanımlanabilecek Antroposofi ("insan bilgeliği" anlamına gelen Yunanca bir sözcüktür) çalışmalarından ortaya çıkmıştır. Bu farklı disiplin, insan ruhunun içsel doğasının ve gelişim için son derece geniş potansiyelinin daha kapsamlı anlaşılma olasılığını araştırır.

Goethe'nin eserlerini yayına hazırlamış ve biodinamik bahçecilik ve antroposofik tıp alanlarını kurmuş, şaşırtıcı derecede çok yönlü bir bilim adamı olan Steiner, 1919 yılında Stuttgart Waldorf Astoria sigara fabrikasının sahibi Emil Molt tarafından fabrika işçilerinin çocukları için bu eşsiz vizyonu temel alan bir eğitim sistemi tasarlamakla görevlendirilir.

 

Çocuk Gelişimindeki En Önemli 3 Evre

Steiner’ın, yedi yıllık dilimlerden oluşan çocuk gelişiminin en önemli üç evresine bakış açısı, Waldorf Eğitim Sistemi'nin temelini oluşturur. Doğumdan 7 yaşına kadar olan süreçte çocuk taklit ve hareket ile öğrenir ve Steiner bunu “irade geliştirmek” olarak adlandırır. 7 yaşında süt dişlerini kaybetmesiyle birlikte duygu evresine geçiş yapar ve bu evrede hayal gücü ve sanatsal ifadeyi kullanarak öğrenir. 14 yaşında ergenliğe ulaşmasıyla ise düşünme evresine girer ve bu evrede soyut kavramlarla ve entelektüel düşünce yolu ile öğrenir.

Waldorf Okulu ve Etkinlikleri

Waldorf anaokulları, taklit ve hayali oyun konularında zengin seçenekler sunar. Sınıf dekorları çocuğun doğaya karşı içgüdüsel bir saygı duymasını teşvik eder. Bebek, kukla ve blok gibi basit oyuncaklar yün, ahşap, doğal kumaşlar, kozalaklar, yapraklar, vs. kullanılarak üretilir. Bunun dışında çocukların hayal güçlerini kullanabilmeleri için değişik kıyafetlere bürünebilecekleri şekilsiz kumaş parçaları kullanılır. Doğal malzemeyle, serbest ve hayal gücü yüksek oyunlar, örneğin, giyinip süslenmek, oyun evi, oyun amaçlı yapı kurma, rol yapma, evcilik, vb. Sıcak ve ev benzeri bir ortamda resim yapma, hikâye anlatma, müzik, el sanatları, beden ve nefes hareketleri, doğa yürüyüşleri, bahçecilik, yemek hazırlama, fırında pişirme ve serbest oyun eğitimiyle çocuğun içsel yetenekleri ortaya çıkar.

Akademik Öğrenme ile Sanatsal ve Pratik Etkinlikleri Dengeleme

Steiner, çocuklar için en iyi ortamın 3-4 yaşına kadar anneleriyle birlikte evde kalmaları olduğuna inandığı için çocuklar genellikle bu yaştan önce okula başlamazlar.

Steiner, çocukluğun 7 yaşına kadar olan kısmının kutsal olduğuna inanır. Bu yüzden Waldorf anaokullarında oyun, hareket ve hayal gücü en önemli etkinliklerdir. Waldorf Eğitimi, akademik öğrenme ile sanatsal ve pratik etkinlikleri dengelemeye çalıştığı için çocuklar akademik bilgilerin yanı sıra yün örme, bahçecilik, hareket ve benzeri becerileri de öğrenirler. Çocukluk için İttifak’ın koordinatörü ve Bir Waldorf Anaokulu Nedir adlı kitabın editörü Joan Almon, “Erken çocukluk dönemi gelişim ve öğrenme için inanılmaz zengin bir dönemdir, ancak hayatın bu döneminde öğrenme süreci, öğrenilen içerikten çok daha önemlidir.” der. Çocuğun, son birkaç sene daha tadına varabileceği, çocukluğunun büyülü hayali ortamını bozmamak için okuma, yazma ve aritmetik 7 yaşında başlayacak olan bir sonraki evreye kadar tanıtılmaz. Bu hayali oyun dönemi manasız sayılmaz; tam tersine gelişiminin bir sonraki evresinde karşısına çıkacak olan dil becerisi ve soyut düşünme için bir zemin hazırlar.

Waldorf Eğitim Sistemi, devlet eğitiminden ve Hristiyan okullarından sonra dünyadaki en büyük üçüncü eğitim hareketidir. Buna ek olarak, pek çok erken çocukluk eğitim programı Rudolf Steiner’ın çalışmalarından etkilenmiştir ve günümüzde de hala onun yöntemlerini benimseyerek etkilenmeye devam etmektedir. Bu eğitim insanları, küçük çocukların meraklarını etkili bir şekilde yönlendirmek için onların ihtiyaçlarını ve uygulama yöntemlerini göz önünde bulundurarak pek çok değişik ancak oldukça etkili yöntem geliştirmişlerdir.
 

Linkler:

http://www.egitimsanatidostlari.org

http://www.iaswece.org

http://www.whywaldorfworks.org

http://www.waldorfearlychildhood.org

http://www.freunde-waldorf.de/en/projekte/tuerkei/istanbul/r/turkey/p/istanbul-turkey-waldorf-teacher-training.htmlBize destek olmak için tıklayın...

Video

Galeri

Sponsorlar

  • Karakaya Retreat